W zależności od przeznaczenia, stosuje się dwa rodzaje kabin śrutowniczych:
Śrutownice iniekcyjne (podciśnieniowe)
Medium obróbkowe jest zasysane ze zbiornika podciśnieniowo. W pistolecie śrutowniczym medium zostaje przyspieszone dzięki systemowi kanałów Venturi’ego i wyrzucane z dyszy na obrabianą powierzchnię. Ta technologia umożliwia równomierną i ciągłą obróbkę. Typowe zastosowania to: oczyszczanie i matowienie powierzchni oraz stępianie i zaokrąglanie krawędzi.
Śrutownice ciśnieniowe
Medium obróbkowe znajdujące się w zbiorniku ciśnieniowym poddawane jest ciśnieniu sprężonego powietrza. Dzięki zaworowi dozującemu umieszczonemu w zbiorniku tworzy się mieszanka medium obróbkowego i powietrza, która jest wyrzucana z dużą energią na powierzchni przedmiotów obrabianych. Ten proces umożliwia niezwykle wysokowydajną obróbkę. Typowymi zastosowaniami są: usuwanie zgorzeliny, lakieru, szorstkowanie powierzchni itp.
Urządzenia te zbudowane są z 3 podstawowych podzespołów:
Te 3 podzespoły są optymalnie ze sobą powiązane i umożliwiają bezproblemową pracę przy stałej jakości strumienia medium.
Standardowy typoszereg urządzeń MHG przewiduje wymiary kabiny roboczej od 650 x 450 x 500 mm do 1.900 x 1.860 x 1.480 mm (Sz x G x W). Istnieje jednak możliwość łączenia kilku kabin szeregowo, w związku z czym potencjalna długość przedmiotów obrabianych może ulec znacznemu zwiększeniu. Tym samym zwiększona zostaje ilość stanowisk roboczych, dzięki czemu z jednego urządzenia może korzystać kilku operatorów jednocześnie.
W przypadku kabin o wielkościach SMG 100 i SMG 160 możliwa jest ich dostawa w wersji kompaktowej, w której wszystkie trzy główne podzespoły śrutownicy skonstruowane zostały jako jedna bryła konstrukcyjna.